اطلاعیه
اطلاعیه
اطلاعیه

مجله پرومیکرز

نخستین انیمیشن جهان !!
زمان کنونی: ۶/۵/۱۳۹۳, ۰۲:۴۲ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: imka
آخرین ارسال: yoosdownload
پاسخ: 7
بازدید: 606

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نخستین انیمیشن جهان !!
نویسنده پیام
imka
کاربر فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
شماره کاربر: 17
تخصص های من :
انتخاب نشده
آفلاین
سپاس ها: 777
سپاس شده 2235 بار در 1011 ارسال
ارسال: #1
Thumbs Up نخستین انیمیشن جهان !!
[تصویر: nokhostin_animation.jpg]

شهری باستانی در 56 کیلومتری جاده­ی زابل - زاهدان واقع است، از علت متروکه ماندن و سپس از میان رفتنش اطلاع دقیقی در دست نیست، البته همیشه فرضیاتی مطرح می‌شود: شاید آتش سوزی و یا شاید تغییر مسیر رودخانه هیرمند و یا... حتی نام واقعی‌اش را نمی‌دانیم، نام جدیدش نیز تنها 150 تا 200 سال است که بر سر زبان­ها افتاده: «شهر سوخته»!

در پی دوره‌های متعدد حفاری آثار بی‌شماری از مهره‌های سنگی، اشیاء سفالین، چوبین، بقایای انسانی و حیوانی یافت شده‌اند که شرایط خاص جغرافیایی و وجود لایه‌های شوره­ی نمکی در سطح شهر به حفاظت آنان کمک فراوانی کرده بود.

کشف این آثار ما را از وجود تمدنی پنج هزار ساله در شرق فلات ایران آگاه ساخت و همگی را بر این نظر استوار کرد که شهر سوخته، کلان شهری بوده با 151 هکتار وسعت- تاریخ شهرنشینی آن را هم‌زمان با ساکنین اولیه فلات ایران و بین‌النهرین می‌دانند- که به لحاظ تجارت منطقه‌ای، تاریخ شهرنشینی، سیر تحول معماری و هنرهای سنتی مانند فلزکاری، جواهرسازی، بافندگی یا خراطی و منبت کاری و حتی دانش ریاضی، سرآمد روزگار خود به حساب می‌آمده.

دكتر ميشل كازانوا (استاد دانشگاه رن فرانسه و عضو گروه حفاري شهر سوخته) كه محقق سنگ­هاي قيمتي دوران باستان است می‌گوید: «حاصل مقايسه اشياء زينتي فراواني كه تا كنون از مصر، بحرين، سوريه، دانمارك، شوش، جيرفت و شهر سوخته بدست آمده اين بود كه بسياري از اين اشياء با ارزش که در گورستان‌های سلطنتي بین‌النهرین يافت شده از شهر سوخته و جيرفت و آسياي مركزي به اين منطقه آمده و توسط بزرگان مورد استفاده قرار می‌گرفته اما نكته جالب توجه آن است كه ظروف قيمتي بدست آمده از شهر سوخته و جيرفت در گورستان‌های عمومي كشف شده اما در بین‌النهرین و ديگر شهرها اين ظروف در گورستان‌های سلطنتي و معابد یافت شده. اين موضوع نشان می‌دهد كه توليد اين قبيل اشياء در جيرفت و شهر سوخته رايج بوده و در گورهاي مردم اين شهرها نيز يافت می‌شود اما زماني كه اين اشياء به بین‌النهرین می‌رود بسيار با ارزش دانسته می‌شود و در معابد و اين قبيل مراكز نگهداري می‌شوند». گفته­های این باستان شناس نشان از غنا و رفاه مردمان اين شهرها دارد.

با تمام این دانسته‌ها، داستان­هایی دیگر در باب تاریخ و ادبیات غنی ما نیز در ورای این آثار قرار دارد که تا به امروز، بنا به دلایلی، برای ما در پرده مانده است.

قفل گنجینه‌ی یکی از این داستان‌ها را بزی کوچک به رایمان بازگو کرد که بر سفالی نه ای نخودی رنگ با قطر دهانه 8 سانتیمتر و ارتفاع 10 سانتیمتر، در قبری تاریک مدفون شده بود تا اینکه او را در سال 1983 گروه حفاری ایتالیایی یافتند. با این حال داستانش همچون بسیاری داستان­های دیگر سر به مهر باقی ماند تا سال­ها بعد که باستان شناسی ایرانی به نام منصور سجادی دریافت که نقش موجود بر این سفالی نه تکراری هدفمند دارد و برخلاف ظروف دیگری که نقوش آن­ها مدتی واژ تکرار می‌شوند، بز کوچک روی سفالینه در حال پرش و تغذیه از برگ درخت نخل مقابلش است، حرکت این بز در پنج مرحله روایت شده است.

مدتی پس از کشف این راز و بالا گرفتن بحث­هایی پرالتهاب در مطبوعات مبنی بر خارج شدن یا حضور این سفالینه در ایران، در نهایت مشخص شد که این میراث گران‌بها، سال­ها بدون توجه در گوشه‌ای از یک کمد کوچک در یکی از اتاق­­های موزه‌ی ملی ایران، در کنار دیگر آثار شهر سوخته نگهداری می‌شده است.

این خبر به سرعت در سایت‌های خبری و غیر خبری داخلی و خارجی انعکاس یافت و اخبار مربوط به آن هم چنان ادامه دارد: سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد فیلم درخت زندگی با استفاده از فریم‌های منقش روی این سفالینه، ساخته شده است. هم چنین اکنون سفالینه شهر سوخته به عنوان نماد آسیفا (انجمن بین‌المللی فیلم سازان انیمیشن) در دنیا مطرح شده و حتی قرار است تا چندی دیگر، پرونده ثبت جهانی این سفالینه به­عنوان یکی از آثار منحصر به فرد میراث فرهنگی ملموس و ملی ایران در یونسکو به ثبت برسد.

صرف نظر از ارزش پویانمایی که در این سفالینه است، و نمونه‌ی مشابه آن در هیچ یک از آثار پیش از تاریخ وجود ندارد، حرکت این بز هم چون داستان‌های هزار و یک شب که هر داستان از دل داستانی دیگر پدید می‌آید ما را به سوی داستان درخت آسوریک هدایت می‌کند:

درخت آسوریک، منظومه‌ای است شعرگونه به زبان پارتی (پهلوی اشکانی) که اکنون به خط پهلوی موجود است. متن روان و به نثر درآمده­­ی آن در داستان­های ایرانی نوشته احمد تمیم داری بدین ترتیب آمده است:

در سرزمین سورستان درختی بلند رسته بود که بنش خشک بود. برگ‌هایی سبز داشت و میوه‌هایی شیرین می‌آورد. روزی آن درخت بلند با بز نبرد کرد که: من بر پایه داشته‌های بسیاری که دارم از تو برترم، از جمله آن هنگامی که میوه نو بر می‌آورم، شاه از میوه‌های من می‌خورد، از چوب من کشتی می‌سازند، از برگ‌هایم جاروب می‌سازند، از من طناب می‌سازند تا شورا ببندند، سایه‌ام در تابستان سایبان شهر یاران است و آشیان پرندگان هستم و اگر مردم مرا نیازارند تا روز رستاخیز جاوید و سبز برجا می‌مانم.

بز در پاسخ به او گفت: هر چند که مرا مایه ننگ است که به سخنان بیهوده‌ات پاسخ دهم اما ناچار از سخن گفتنم. برگ‌های تو در درازی به موهای دیوان می‌ماند که در آغاز دوران جمشید بنده مردمان بودند. (من آنم که در دین مزدیسنی و در پرستش ایزدان از شیر من بهره می‌سازند) کمربندی را که مروارید در آن می‌نشانند از من می‌سازند و نیز از پوستم مشک می‌سازند. سفره‌های سور را با گوشت من می‌آرایند. پیش بند شهریاران را از من می‌سازند. پیمان‌نامه‌ها را بر پوست من می‌نویسند. زه کمان را از من می‌سازند. برک و دوال را از من می‌سازند. من می‌توانم از کوه به کوه در کشورهای بزرگ سفر کنم و مردمانی از نژادهای دیگر را ببینم. از شیر من پنیر و افروشه / حلوا و ماست می‌سازند و دوغم را کشک می‌کنند. حتی بهای من در بازار بیش از بهای خرمای توست. هر چند که سخنانم دری است که در پیش گراز انداخته باشند اما بدان که من در کوهستان‌های خوشبو چرا می‌کنم و از گیاهان تازه می‌خورم و از چشمه‌های پاک می‌نوشم. در حالی که تو همچون میخی بر زمین کوبیده شده‌ای و توان رفتن نداری. بدین ترتیب بز پیروز و سربلند از آنجا رفت و درخت خرما سر افکنده بر جای ماند.

تصویری که پس از خواندن این داستان، مخصوصاً پایان آن، در ذهن شکل می‌گیرد بسیار شیبه خواهد بود به روایتی که بر روی سفالینه نظاره‌گر هستیم. بز سرمست از پیروزی در مناظره، می‌جهد و برگ درخت آسوریک را که چون میخی بر زمین ثابت است، می‌خورد.

داستان درخت آسوریک و شباهت آن با تصاویر منقوش بر سفالینه‌ی شهر سوخته، گویای حقایق دیگری نیز است از جمله این که این منظومه سروده‌ای فولکلور و مردمی است که در روزگاران کهن در بین مردم رواج داشته و قدمت آن حداقل به اندازه سفالینه شهر سوخته است، یعنی حداقل 5000 سال قبل.

همچنین در مورد این داستان گفته می‌شود که: «نخستین نمونه از کاربرد شیوه مناظره یا سوال و جواب در ادبیات فارسی است که در پیش از اسلام و در آثار بازمانده فارسی میانه (زبان پهلوی) می‌توان دید».

نظریه دیگری که درباره‌ی این منظومه رایج است این است که: عده‌ای از کارشناسان، نخل را نماد دوره‌ی کشاورزی و بز را نماد شهرنشینی دانسته‌اند که با انتساب این داستان به سفالینه شهر سوخته و با توجه به دوره‌ی آغاز شهرنشینی در 4500 تا 5000 سال پیش، پذیرش این نظریه قابل قبول است.

هم چنین عده‌ای بز را نماد آیین مزداپرستی/ زرتشتی و درخت نخل را نماینده دین چندگونه پرستی آسور دانسته‌اند و با توجه به تاریخ رواج دین زرتشت در 12000 تا 6000 سال قبل، این نظریه نیز قابل درنگ است.

مطرح شدن نظریات مختلف در این زمینه با کشف جام کوچک سفالین و بازشدن درهای حوزه‌های مختلف تاریخی، اجتماعی و ادبی این سرزمین برای درک بهتر میراث گذشتگان، بی شک مسیری روشن را در تمام حوزه‌های یاد شده رقم خواهد زد و بازنگری به این دستاوردها برای آیندگان نیز قطعا لازم و ضروری خواهد بود چرا که نام واقعی این شهر سوخته را هنوز نیافته‌ایم!

نویسنده: جواد نظری
۳۱/۵/۱۳۹۰ ۰۸:۲۰ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط alukard ، yoosdownload ، axle ، javidrayan
alukard
کاربر نیمه فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
شماره کاربر: 286
تخصص های من :
انتخاب نشده
آفلاین
سپاس ها: 3028
سپاس شده 1073 بار در 461 ارسال
ارسال: #2
RE: نخستین انیمیشن جهان !!
واقعا اجداد ما شاهکار بودن در همه ی زمینه ها مخصوصا هنر

باید داد بزنی بگی من ایرانیم happy

از انكه خيال خوبي ها درمان بدي ها نيست
بلكه صد چندان بر زشتي انها مي افزايد .
۳۱/۵/۱۳۹۰ ۱۰:۳۱ عصر
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط axle ، imka
yoosdownload
کاربر نیمه فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
شماره کاربر: 877
تخصص های من :
آفلاین
سپاس ها: 148
سپاس شده 405 بار در 166 ارسال
ارسال: #3
خیلی بیکاری که این پیاما رو می زاری نههههه؟bl;'bl;'laughing
ناراحت نشی ها شوخی کردمwinkingwinkingwinking
don't tell anyone

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۱/۵/۱۳۹۰ ۱۱:۵۵ عصر، توسط yoosdownload.)
۳۱/۵/۱۳۹۰ ۱۱:۵۵ عصر
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
axle
کاربر نیمه فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
شماره کاربر: 634
تخصص های من :
انتخاب نشده
آفلاین
سپاس ها: 669
سپاس شده 803 بار در 394 ارسال
ارسال: #4
ما در گذشته علممون خیییییییییییییییییییییییییییلی پیشرفته بوده اما با از بین رفتن کتب اون زمان علم از بین رفت و ما دوباره از صفر شروع کردیمbig grin
قابل توجه آقای loosdownload چی نه ببخشید yoooooooosdownload و با تشکر از آقای alukard خودمون!!big grin

[تصویر: 1780090101.png]
۱/۶/۱۳۹۰ ۱۲:۴۲ صبح
 سپاس شده توسط alukard ، imka ، javidrayan
yoosdownload
کاربر نیمه فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
تخصص های من :
آفلاین
ارسال: #5
(۱/۶/۱۳۹۰ ۱۲:۴۲ صبح)axle نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ما در گذشته علممون خیییییییییییییییییییییییییییلی پیشرفته بوده اما با از بین رفتن کتب اون زمان علم از بین رفت و ما دوباره از صفر شروع کردیمbig grin
قابل توجه آقای loosdownload چی نه ببخشید yoooooooosdownload و با تشکر از آقای alukard خودمون!!big grin

اولا لطفا توهین نکنید چه مستقیم چه غیر مستقیم
دوما منظور من این بود کلا انیمیشن چه ربطی به بازی سازی داره اونم تاریخش.

۱/۶/۱۳۹۰ ۰۱:۱۴ صبح
axle
کاربر نیمه فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
شماره کاربر: 634
تخصص های من :
انتخاب نشده
آفلاین
سپاس ها: 669
سپاس شده 803 بار در 394 ارسال
ارسال: #6
اولا من شوخی کردم شما هم یکم توهین کردین به کشورم منم یه چیزی پروندم دیگهbig grin
دوما یه پای ثابت بازیسازی همین انیمیشن تقریبا تمام بازیهای موفق جهان انیمیشن دارن.

[تصویر: 1780090101.png]
۱/۶/۱۳۹۰ ۱۱:۴۲ صبح
 سپاس شده توسط alukard
mohammadrezaamini
کاربر فعال
مدیر انجمن
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
شماره کاربر: 265
تخصص های من :
برنامه نویس
آفلاین
سپاس ها: 1545
سپاس شده 2329 بار در 1013 ارسال
ارسال: #7
آقا ایرانیا بهترین بودن و هستن. هیچ شکی هم توش نیست

عاشق وقتی ام که تو راه رسیدن به هدف بکنن پاهامو لگد

چه انتظاری می ره ازم؟
برم عقب؟
نه بر عکس ...
۱/۶/۱۳۹۰ ۰۱:۲۳ عصر
 سپاس شده توسط alukard ، javidrayan
yoosdownload
کاربر نیمه فعال
*

زبان برنامه نویسی :
موتور بازیسازی :
تخصص های من :
آفلاین
ارسال: #8
دیگه این موضوع رو ول کنید اولا!
دوما من تاریخشو بفهمم چه سودی برای بازیم داره.

۱/۶/۱۳۹۰ ۰۳:۲۲ عصر
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان