درود مهمان گرامی! ثبت نام

آموزش ساخت بازی با C# آموزش پروژه محور یونیتی Unity آموزش ساخت بازی حدس تصویر
آموزش مدل سازی در Maya آموزش یونیتی Unity- ساخت منو آموزش گنجینه برنامه نویسی اندروید
آموزش مدل سازی با 3Ds Max آموزش متحرک سازی با Unity آموزش گرافیک کامپیوتری با OpenGL
آموزش متحرک سازی در 3Ds Max مجموعه آموزش های ساخت بازی آموزش ساخت بازی در ویژوال بیسیک
● آموزش های رایگان ● تبلیغات دیجیتال هوشمند ● استخدام در فرادرس

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اموزش Process ها در #C
سلام . همون طور که گفته بودم میخوام بهتون Process ها در #C رو یاد بدم . اموزش نسبتا ساده هست .

تعریف Process : تعاریف متعددی برای Process ها وجود داره ولی تعریف ساده ی اون اینه که با Process ها میشه اعمال خاصی که خودشون Process نامیده میشن ، مثل باز کردن فایل های اجرایی ، اجرا کردن Task Manager ، ریستارت کردن یا خاموش کردن کامپیوتر و ... استفاده کرد .

* NameSpace مورد نظر که Process بهش متصل هست System.Diagnostics نام داره .

برای Process ها Property های متعددی وجود داره که ما در این جا به بررسی Start اکتفا می کنیم .

همچنین می توان بعد از Start که محل فایل یا فولدر مورد نظر رو می دیم می تونیم با دادن چند ارگومان ویژگی های منحصر به فردی به Process بدیم .

برای مثال در عکس زیر من در درایو C فولدری با نام Test ساختم و در اون فولدر هایی با نام های 1 ، 2 و 3 ساختم .

resim

حالا من میخوام وارد فولدر 1 بشم . بنابراین در تابع Form1_Load مینویسم :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"explorer.exe", @"C:\Test\1");

همون طور که میبینین من توی تابع Start ابتدا گفتم که explorer.exe که همون File Explorer محسوب میشه رو بیاره . سپس در بخش ارگومان C:\Test\1 رو بهش دادم که وارد 1 میشه . توی عکس زیر هم اگه Toolbar رو نگاه کنید میبینید که وارد C:\Test\1 شده .

resim

حالا میخوام که فولدر 2 رو انتخاب یا Select کنم . بنابراین ارگومان رو اینجوری تغییر میدم :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"explorer.exe", @"/select , C:\Test\2");

همون طور که میبینید فرمان , select/ به ارگومان اضافه شده و بعدش مسیر داده شده که ازش استفاده میکنه و توی Explorer انتخابش میکنه . توی تصویر زیر هم 2 انتخاب شده :

resim

در حقیقت کسانی که cmd کار کرده باشن متوجه میشن که با Process ها میشه همه ی دستورات cmd رو اجرا کرد . همچنین میشه فایل های exe یا عکس ، فیلم و ... رو باهاش باز کرد و کار های خاصی مثل Folder Selection باهاش انجام داد .

نظرات فراموش نشه ...
پاسخ
 سپاس شده توسط M2_DR ، shakala ، sir maker ، sajjad3011
اینم نحوه ی Shut Down یا Restart کردن کامپیوتر با Process ها که توی برنامه های Setup و برنامه های مرتبط با رجیستری کاربرد داره .

کد Shut Down :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/s");

در حقیقت توی این کد ما Process مورد نظرمون که اجرا میشه shutdown هست و توی ارگومان ها مینویسیم s/ که اول shutdown هست .

برای مثال چون اول Restart حرف r هست کد restart به این صورت میشه :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/r");

حالا اگه بخوایم از Shut Down یا Restart زمان بندی شده استفاده کنیم باید توی ارگومان ها t/ رو اضافه کنیم و بعد مقدار مورد نظر به ثانیه رو بنویسیم .

برای مثال کد زیر کامپیوتر رو بعد از 10 دقیقه (600 ثانیه) Restart میکنه :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/r /t 600");

اگر هم بخوایم یک Shut Down یا Restart رو کنسل کنیم باید توی ارگومان بنویسیم a/ که اول کلمه ی Abort هست .

مانند کد زیر :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/a");

------------------------------

اگه اموزشای بعدی رو میخواین بازدید ها و نظرات خیلی باید بیشتر از این بشه .

پاسخ
 سپاس شده توسط sajjad3011

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
NewText اموزش مقدماتی Csharp AMIN9213 5 1,784 2/4/1395، 03:44 صبح
آخرین ارسال: pfrproject
  اموزش از کار انداختن Task Manager در #C Black Flag 2 1,321 24/5/1394، 04:27 عصر
آخرین ارسال: qwerty13

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آموزش ساخت بازی با C# آموزش پروژه محور یونیتی Unity آموزش ساخت بازی حدس تصویر
آموزش مدل سازی در Maya آموزش یونیتی Unity- ساخت منو آموزش گنجینه برنامه نویسی اندروید
آموزش مدل سازی با 3Ds Max آموزش متحرک سازی با Unity آموزش گرافیک کامپیوتری با OpenGL
آموزش متحرک سازی در 3Ds Max مجموعه آموزش های ساخت بازی آموزش ساخت بازی در ویژوال بیسیک
● آموزش های رایگان ● تبلیغات دیجیتال هوشمند ● استخدام در فرادرس