درود مهمان گرامی! ثبت نام

جشنواره بازیسازی پرومیکرز

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اموزش Process ها در #C
سلام . همون طور که گفته بودم میخوام بهتون Process ها در #C رو یاد بدم . اموزش نسبتا ساده هست .

تعریف Process : تعاریف متعددی برای Process ها وجود داره ولی تعریف ساده ی اون اینه که با Process ها میشه اعمال خاصی که خودشون Process نامیده میشن ، مثل باز کردن فایل های اجرایی ، اجرا کردن Task Manager ، ریستارت کردن یا خاموش کردن کامپیوتر و ... استفاده کرد .

* NameSpace مورد نظر که Process بهش متصل هست System.Diagnostics نام داره .

برای Process ها Property های متعددی وجود داره که ما در این جا به بررسی Start اکتفا می کنیم .

همچنین می توان بعد از Start که محل فایل یا فولدر مورد نظر رو می دیم می تونیم با دادن چند ارگومان ویژگی های منحصر به فردی به Process بدیم .

برای مثال در عکس زیر من در درایو C فولدری با نام Test ساختم و در اون فولدر هایی با نام های 1 ، 2 و 3 ساختم .

resim

حالا من میخوام وارد فولدر 1 بشم . بنابراین در تابع Form1_Load مینویسم :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"explorer.exe", @"C:\Test\1");

همون طور که میبینین من توی تابع Start ابتدا گفتم که explorer.exe که همون File Explorer محسوب میشه رو بیاره . سپس در بخش ارگومان C:\Test\1 رو بهش دادم که وارد 1 میشه . توی عکس زیر هم اگه Toolbar رو نگاه کنید میبینید که وارد C:\Test\1 شده .

resim

حالا میخوام که فولدر 2 رو انتخاب یا Select کنم . بنابراین ارگومان رو اینجوری تغییر میدم :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"explorer.exe", @"/select , C:\Test\2");

همون طور که میبینید فرمان , select/ به ارگومان اضافه شده و بعدش مسیر داده شده که ازش استفاده میکنه و توی Explorer انتخابش میکنه . توی تصویر زیر هم 2 انتخاب شده :

resim

در حقیقت کسانی که cmd کار کرده باشن متوجه میشن که با Process ها میشه همه ی دستورات cmd رو اجرا کرد . همچنین میشه فایل های exe یا عکس ، فیلم و ... رو باهاش باز کرد و کار های خاصی مثل Folder Selection باهاش انجام داد .

نظرات فراموش نشه ...
پاسخ
 سپاس شده توسط M2_DR ، shakala ، sir maker ، sajjad3011
اینم نحوه ی Shut Down یا Restart کردن کامپیوتر با Process ها که توی برنامه های Setup و برنامه های مرتبط با رجیستری کاربرد داره .

کد Shut Down :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/s");

در حقیقت توی این کد ما Process مورد نظرمون که اجرا میشه shutdown هست و توی ارگومان ها مینویسیم s/ که اول shutdown هست .

برای مثال چون اول Restart حرف r هست کد restart به این صورت میشه :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/r");

حالا اگه بخوایم از Shut Down یا Restart زمان بندی شده استفاده کنیم باید توی ارگومان ها t/ رو اضافه کنیم و بعد مقدار مورد نظر به ثانیه رو بنویسیم .

برای مثال کد زیر کامپیوتر رو بعد از 10 دقیقه (600 ثانیه) Restart میکنه :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/r /t 600");

اگر هم بخوایم یک Shut Down یا Restart رو کنسل کنیم باید توی ارگومان بنویسیم a/ که اول کلمه ی Abort هست .

مانند کد زیر :

کد:
System.Diagnostics.Process.Start(@"shutdown", @"/a");

------------------------------

اگه اموزشای بعدی رو میخواین بازدید ها و نظرات خیلی باید بیشتر از این بشه .

پاسخ
 سپاس شده توسط sajjad3011

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
NewText اموزش مقدماتی Csharp AMIN9213 5 1,065 2/4/1395، 03:44 صبح
آخرین ارسال: pfrproject
  اموزش از کار انداختن Task Manager در #C Black Flag 2 977 24/5/1394، 04:27 عصر
آخرین ارسال: qwerty13

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان