درود مهمان گرامی! ثبت نام

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاهی اجمالی بر گیم میکر و تفاوت های دو نسخه ی آن
Thumbs Up 
همانگونه که می دانید یکی از محبوبترین انجین های بازی سازی در دنیا ، انجین گیم میکر است .
در این مطلب مروری کوچک بر این انجین داریم .
گیم میکر: ,Game Makerنرم‌افزاری برای بازی سازی در سیستم عامل ویندوز و مکینتاش است که توسط مارک اٌورمارس با زبان برنامه‌نویسی دلفی ارائه شده است. این نرم‌افزار در حال حاضر توسط یویوگیمز توسعه و ارائه می‌شود . یویوگیمزیک شرکت نرم‌افزار سازی است. گیم میکر به کاربرانش اجازه می‌دهد تا بازی‌های رایانه‌ای خود را به سادگی ارائه دهند .آخرین ورژن این برنامه ورژن 8.1 می باشد .این ورژن اختلاف اندکی با ورژن پیشین یعنی8 دارد. از نسخه ۱۹۹۹ گیم میکر ارتقاء های زیادی یافت از جمله امکان استفاده در کارهای سه بعدی و ارائه فضای وب برای آپلود بازی‌های ساخته شده توسط کاربران . حال یویوگیمز درحال کار بر روی نسخه‌ای جدید از گیم میکر با نام‌های (اچ تی ام ال ۵( (html 5) و استودیو است که کار را برای کاربران آندروید و مک و ... راحت می‌سازد .
محصولات یویوگیمز
گیم میکر برای مک
گیم میکر استاندارد ( برای ویندوز)
گیم میکر HTML۵ (جدید)
گیم میکر استودیو (جدید)
طراحی و استفاده
گیم میکر طراحی شده تا به کاربران اجازه دهد تا به راحتی بازی‌هایشان را بدون نیاز به یادگیری کامل زبان‌های برنامه‌نویسی مثل سی پلاس پلاس (C++) یا جاوا است . گیم میکر از سیستم بگیر و بکش (drag and drop) استفاده می‌کند و اجازه می‌دهد تا آن‌ها بازیشان را با آیکن‌های ساخته شده شبیه‌سازی کنند و بسازند . این آیکن‌ها همان اتفاقات یا اکشن‌های گیم میکر است که در بازی اتفاق می‌افتد . مثل حرکت و نقاشی‌های ساده و پایه و ... کاربران خود نیز توانایی ساخت اکشن و کتاب‌خانه‌هایی برای گیم میکر را با نرم‌افزار اکشن ساز (library maker) دارند . برای آن دسته از افرادی که توانایی و استعداد برنامه‌نویسی را دارند گیم میکر زبان برنامه‌نویسی را داراست درون خود با نام زبان برنامه نویسی گیم میکر (gml) که اجازه‌ی ساخت بازی‌های حرفه‌ای تری را با این نرم‌افزار می‌دهد .این زبان برنامه نویسی چیزی مابین سی پلاس و جاوا است پس می توان آن را یکی از بهترین ها به شمار آورد . گیم میکر اجازه می‌دهد که کاربر سبک‌های مختلف بازی را مثل پلتفرم و تیراندازی اول‌شخص و سوم‌شخص و بازی‌های آنلاین و شبیه سازی و ... بسازد .
کمبود های نسخه لایت(خریداری نشده)Lite
۱ - نبود امکان استفاده از فایل‌های دی ال ال یا dll
2 - نبود امکانات حرفه‌ای در طراحی
3 - نبود طراحی و کدهای ساخت بازی سه بعدی
4 - نبود امکان ساخت بازی آنلاین چند نفره
5 - نمایش لوگوی گیم میکر در اول بازی

دوستان من یه سایت خوب برای دانلود گیم میکر پرو می شناختم که به شما اجازه ی دانلود اونو میده ولی بهتون توصیه می کنم از من نخواهید که آدرسشو بدم . چون قفل و زنجیرم می کنن .wink[/font] هم به خاطر قوانین سایت و هم برای اینکه خود نرم افزار ایراد داشت و اگه نصبش می کردی بعد از یکی دو روز ( اگه به اینترنت وصل می شدی ) خود به خود ویروسی میشد یا بهتر بگم خود به خود پاک می شد .
در کل اگه برید بخرید بیشتر می ارزه چون اگه اینترنت پر سرعت نداشته باشید باید به امید این باشید که نوه نتیجه هاتون بتونن پایانش رو ببینن . تازه مشکلی که من گفتم هم نداره .

تفاوت گیم میکر پرو و لایت :
این عکس اولین صحنه ایست که پس از باز کردن گیم میکر 8.1 می بینید . قسمت هایلایت شده تفاوت ها را نشان می دهد :
resim

مرکب در قلم مانند آب است
خجالت میکشم خطم خراب است
از چرت و پرت های ...moa
پاسخ
نقل قول: همانگونه که می دانید یکی از محبوبترین انجین های بازی سازی در دنیا ، انجین گیم میکر است .
گیم میکر یکی از بدنام ترین انجین های دنیاست تنها دلیل محبوبیتش واسه مبتدی ها وجود لیب و اکشنه و هیچ امکان اضافه ی دیگه ای نداره.
این حرف من رو دوستان حرفه ای درک میکنن.
منبع مطلب رو هم ذکر کنید.
نقل قول: این عکس اولین صحنه ایست که پس از باز کردن گیم میکر 8.1 می بینید . قسمت هایلایت شده تفاوت ها را نشان می دهد :
به غیر از این موارد نزدیک به 40 تابع و متغیر تو نسخه لایت غیر فعال و disable شدن.
پاسخ
 سپاس شده توسط A.r.SH ، xcalibur
(18/9/1390، 05:24 عصر)sameh نوشته است:
نقل قول: همانگونه که می دانید یکی از محبوبترین انجین های بازی سازی در دنیا ، انجین گیم میکر است .
گیم میکر یکی از بدنام ترین انجین های دنیاست تنها دلیل محبوبیتش واسه مبتدی ها وجود لیب و اکشنه و هیچ امکان اضافه ی دیگه ای نداره.
این حرف من رو دوستان حرفه ای درک میکنن.
منبع مطلب رو هم ذکر کنید.
نقل قول: این عکس اولین صحنه ایست که پس از باز کردن گیم میکر 8.1 می بینید . قسمت هایلایت شده تفاوت ها را نشان می دهد :
به غیر از این موارد نزدیک به 40 تابع و متغیر تو نسخه لایت غیر فعال و disable شدن.

حرف شما درسته . ولی اکثر افرادی که من دارم تو ایران دور و برم میبینم هم تازه کار و مبتدی هستند و هم اینکه دلیل اینکه می گم یکی از محبوبترین هاست اینه که من و دوستم یک سال پیش یک نظر سنجی در سایت مشترکمان گذاشتیم مبنی بر اینکه کدام انجین را بشتر دوست دارید . و اما نتیجه اش چه شد : گیم میکر : 39.7 درصد ، یو دی کی : 32.5 ، یونیتی : 24.8 و تری دی گیم استودیو : 3 درصد . توی این نظر سنجی 514 نفر که اکثرا بین 12 تا 18 سال بودند ، شرکت کردند .
مرکب در قلم مانند آب است
خجالت میکشم خطم خراب است
از چرت و پرت های ...moa
پاسخ
خوب شما اومدید گیم میکر رو با انجین های سه بعدی مقایسه کردید. منظور سامه بین موتور های دو بعدی دیگه بود. خودتون هم می دونید بیشتر بازی ساز های مستقل ایرانی کم و بیش مبتدی هستن واسه همین گیم میکر رواج پیدا کرده. ولی بازی ساز های خوب همین فروم بیشترشون دارن از گیم میکر جدا می شن.
من انتخاب کرده ام که "زندگی" کنم , نه اینکه فقط "زنده" باشم !
پاسخ
 سپاس شده توسط A.r.SH ، xcalibur
پاسخ به mohammadrezaamini :
می دونم . ولی تا اون روزی که حضرتعالی فرمودید باقی مونده . خود من هم به زودی علاوه بر گیم میکر سراغ یکی بهتر از اون می رم .
مرکب در قلم مانند آب است
خجالت میکشم خطم خراب است
از چرت و پرت های ...moa
پاسخ
 سپاس شده توسط amirkunglao

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Rainbow دانلود نسخه جدید کلش کورا ساخته شده با گیم میکر nima bagheri 6 273 15/9/1397، 08:30 عصر
آخرین ارسال: nima bagheri
  آموزش خروجی اندروید apk در نسخه های جدید گیم میکر استادیو mobina.mv.103 42 16,434 8/9/1395، 06:34 عصر
آخرین ارسال: Manager
Thumbs Up نسخه مناسب گیم میکر برای ساخت بازی اندروید emeyzed 3 1,153 13/6/1395، 09:29 عصر
آخرین ارسال: arshiyaimani3
  آخرین نسخه TakOn1 2 1,499 22/3/1393، 04:04 عصر
آخرین ارسال: TakOn1

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان